Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bielizna termoaktywna

2022-08-12
Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna bardzo często kojarzona jest z okresem jesienno-zimowym. Jednak jest to tylko częściowo prawda, ponieważ jest wiele rodzajów bielizny termoaktywnej, a odpowiednio dopasowana poprawi komfort niezależnie od pory roku.

Jak działa bielizna termoaktywna?

Zaczynając od początku całego procesu, w trakcie wzmożonego wysiłku nasze ciało się rozgrzewa. Wówczas zaczynamy się pocić, ponieważ pot ma za zadanie nas schłodzić. Nasza odzież codzienna wykonana jest najczęściej z naturalnych tkanin, takich jak wełna, bawełna, len itp. Są to materiały, które są wygodne, miłe w dotyku, ale mają jedną, istotną w tym przypadku cechę: chłoną wilgoć. Oznacza to, że nasz pot wsiąka w odzież i pozostaje z nami do czasu wyschnięcia. Przez to, odczuwamy mało przyjemną wilgoć.
Odzież termoaktywna wykonana jest z tkaniny poliestrowej o odpowiednim splocie. Ta syntetyczna tkanina ma właściwości hydrofobowe. W praktyce wygląda to tak, że nasz pot w kontakcie z materiałem, transportowany jest na jego zewnętrzną warstwę, skąd może swobodnie odparować. W taki sposób zapewnia nam uczucie suchości, co poprawia nasz komfort. Aby zmaksymalizować skuteczność bielizny, powinna ona być jak najlepiej dopasowana do ciała.
Tkaniny użyte do produkcji bielizny termoaktywnej wzbogaca się o dodatkowe włókna, o różnych właściwościach. Mogą to być np. włókna Coolmax, które dają efekt chłodzenia. W ten sposób tworzona jest odzież letnia. W odzieży zimowej stosuje się dodatki wełny, które utrzymują ciepło bliżej ciała, co sprawdzi się nawet przy bardzo niskich temperaturach.

Jakie są rodzaje bielizny termoaktywnej?

Bieliznę termoaktywną możemy podzielić na 3 grupy: chłodzącą, grzejącą i uniwersalną.

Bielizna chłodząca jest przeznaczona do jazdy w ciepłe i upalne dni. Jej struktura jest wzbogacona materiałami o właściwościach chłodzących, co poprawia nasz komfort.

Bielizna grzejąca ma za zadanie utrzymać ciepło blisko ciała. Dlatego tworzy się ją z wykorzystaniem materiałów, które tworzą izolację termiczną, np. wełna merynosów. Taka bielizna będzie idealna przy bardzo niskich temperaturach.

Uniwersalna bielizna ma zapewnić nam komfort w szerszym zakresie temperatur. Będzie dobrym rozwiązaniem do użytku na co dzień, nie tylko do jazdy na motocyklu. Warto jednak zwrócić uwagę, że w upalne dni lepiej sprawdzi się bielizna chłodząca a w bardzo zimne, bielizna grzejąca.

Decydując się na konkretny rodzaj, musimy określić, w jakich warunkach najczęściej podróżujemy. Poniższa grafika obrazuje, jak sprawdzi się dany rodzaj.
Warto też rozważyć zakup kompletu: koszulka i spodnie, ponieważ w ten sposób będziemy mogli w pełni korzystać z uroków posiadania bielizny.

Ważne! Bielizna termoaktywna, z uwagi na swoją strukturę, jest zalecana osobom jeżdżącym w kombinezonach skórzanych, poprawia komfort, ale też ułatwia zakładanie tego typu odzieży.

 

Polecane

pixel