Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak czyścić odzież motocyklową?

2022-01-24
Jak czyścić odzież motocyklową?

Przed sezonem warto zadbać o swoją odzież. Poza oczywistymi walorami wizualnymi brud niekorzystnie wpływa na materiały. W tym przypadku nie jest ważne czy posiadamy strój tekstylny, czy skórzany, czyszczenie jest tak samo ważne, różni się jedynie sam proces.

Jak czyścić odzież tekstylną?

Odzież tekstylna często wykonana jest ze specjalnych, technicznych tkanin, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo, ale też komfort. Najbardziej wymagająca jest odzież wyposażona w membrany wodoodporne. Membrany potrafią znacznie poprawić nasz komfort, nawet w mocno niesprzyjających warunkach, ale są też bardzo wrażliwe podczas konserwacji. Użycie proszku lub płynu do prania zatka pory w membranie i sprawi, że straci ona swoje właściwości. Dlatego do prania należy użyć odpowiednich preparatów. Membrany występują w wersji wszytej lub laminowanej na stałe oraz w wersji wypinanej. W przypadku wszytych całą odzież musimy prać z zachowaniem zasad dotyczących prania membran. Jeśli posiadamy odzież, w której membrana jest wypinana, możemy ją wyprać osobno, następnie kurtkę czy spodnie mogą zostać wyczyszczone np. w wyższej temperaturze, która lepiej poradzi sobie z zabrudzeniami, które wniknęły w tkaninę.

Tkaniny poliestrowe i poliamidowe są odporne, jednak aby zachować pełnię ich właściwości, należy użyć odpowiedniego detergentu. W każdym przypadku powinniśmy bezwzględnie stosować się do informacji umieszczonych przez producenta na metkach, które określają maksymalną temperaturę prania, możliwość wirowania itp.

Do prania tkanin tekstylnych polecam preparat S100. Nadaje się do wszystkich typów, w tym membran. Dostarczany jest z wygodnym dozownikiem, który po napełnieniu wrzucamy do pralki razem z ciuchami.

Jak zadbać o odzież skórzaną?

W przypadku skór pranie w pralce jest niemożliwe. Na szczęście są preparaty, które umożliwiają dokładne czyszczenie bez większego wysiłku. Zacznę od tego, dlaczego w ogóle trzeba czyścić skórę. Praktycznie każdy rodzaj skóry naturalnej (z wyjątkiem skóry kangura) posiada pory. Powierzchowne zabrudzenia z czasem zaczynają wnikać w te pory, głęboko w strukturę skóry. W skrajnych przypadkach takie zabrudzenia będą niemożliwe do usunięcia i mogą doprowadzić do szybszego zużycia skóry, a co za tym idzie, do jej zniszczenia.


Jednym z najlepszych preparatów do czyszczenia wszelkiego rodzaju skór jest Leather Cleaner od marki S100. Wnika on głęboko w skórę i czyści ją dokładnie ze wszystkich zabrudzeń. Wystarczy spryskać nim skórę, rozsmarować delikatnie na całej czyszczonej powierzchni, pozostawić na ok minutę, a następnie wytrzeć powierzchnię gąbką.

pixel