Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przygotować motocykl przed zimą?

2021-10-04
Jak przygotować motocykl przed zimą?

Spotkałam w swoim życiu wielu motocyklistów i motocyklistek i wiem jedno, wraz z początkiem astronomicznej jesieni rozpoczynają się (często burzliwe) dyskusje: ciepłolubni szykują maszyny do zimowania a Ci, którym temperatury nie straszne kombinują jak zabezpieczyć się przed chłodem i jeździć jak najdłużej. W dzisiejszym artykule przekażę kilka pomysłów dla osób, które zdecydują się schować już motocykl do garażu.

Zadbaj o czystość

Czysty motocykl doskonale się prezentuje, to fakt. Ale przecież zimą w garażu nikt nie będzie go oglądać. Dlaczego więc należy go wyczyścić? W trakcie standardowej eksploatacji, przy każdej przejażdżce na motocyklu osiada brud, mniej lub bardziej widoczny na pierwszy rzut oka. Niektóre zabrudzenia są wyłącznie nieestetyczne, natomiast inne (takie jak np. pył z klocków hamulcowych) mogą negatywnie wpływać na powierzchnie, na których osiadają. Może się więc okazać, że po kilku miesiącach spotka Cię niemiła niespodzianka: lakier nie będzie tak błyszczący a plamy na felgach "wżarły się" w ich strukturę i nie da się ich już wyczyścić. Dlatego czyszczenie jest tak ważne. Na szczęście nie musisz uzbrajać się w pełny ekwipunek i 20 różnych preparatów do czyszczenia. Możesz użyć preparatów (np. S100, Muc-Off), które skutecznie wyczyszczą każdą powierzchnię. takie środki wchodzą w reakcję z brudem więc najczęściej wystarczy spryskać motocykl, pozostawić na chwilę, przetrzeć lekko gąbką i spłukać całość wodą. Szybko i niezwykle skutecznie.

Jeśli Twój motocykl posiada dużą ilość chromu, można go wypolerować za pomocą specjalnej pasty do pielęgnacji powierzchni chromowanych. Odświeżysz w ten sposób wygląd tych błyszczących powierzchni.

Konserwacja

Po czyszczeniu warto motocykl zakonserwować. Możesz użyć do tego celu wosków do konserwacji motocykla, które uwydatniają kolor lakieru i zabezpieczają jego powierzchnię. Dostępne są woski w sprayu więc ich aplikacja odbywa się szybko i bez wysiłku.

Jeśli zimujesz motocykl w miejscu, gdzie wilgotność powietrza jest bardzo wysoka, warto pomyśleć o jeszcze jednej kwestii: zabezpieczeniu antykorozyjnym. Dostępne są preparaty (np. Muc-Off), które po naniesieniu tworzą warstwę ochronną, która odpycha wodę. Dlatego nawet przy dużym zawilgotnieniu, Twój motocykl nie będzie narażony na korozję. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz pamiętać aby przed pierwszą wiosenną przejażdżką usunąć warstwę preparatu z powierzchni motocykla. W tym celu nada się idealnie ten sam preparat, którym czyściłaś swój motocykl kilka miesięcy wcześniej.

Wymiana oleju? To nie tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać

dwie szkoły, jedna mówi, że olej należy wymienić wiosną, tuż przed rozpoczęciem sezonu, inna, że trzeba to zrobić po zakończeniu sezonu, przed zimowaniem.

Zwolennicy wymiany tuż przed sezonem uważają, że pierwsze odpalenie powinno być na świeżym oleju. Według nich, olej przez całą zimę ulega "starzeniu" i traci swoje właściwości. Są głosy, że różnice temperatury w nieogrzewanych pomieszczeniach powodują odparowywanie wody, która osiada na elementach silnika powodując korozję.

Z drugiej strony osoby, które sugerują wymianę po sezonie zauważają, że współczesne oleje zawierają w sobie dużą ilość ulepszaczy, które redukują efekt parowania. Ich kolejnym argumentem jest to, że olej, który pracował w silniku przez cały sezon zawiera w sobie dużą ilość składników (np. pozostałości ze spalania paliwa) które są niekorzystne dla silnika. Dlatego lepiej jest zimować motocykl zalany świeżym olejem.

Co więc powinnaś zrobić? W tym przypadku odpowiedź pozostawiam Tobie. Przedstawiłam obie strony, ich wady i zalety, ostateczna decyzja należy do Ciebie. Ze swojej strony dodam jedynie, że ja osobiście największą uwagę przykładam do regularności wymian. Wyznaję zasadę, że nie jest istotna renoma producenta oleju, który chcemy wlać, tylko regularność wymian i odpowiednia specyfikacja.

Przygotuj odpowiednio swoją maszynę, zabezpiecz ją właściwie a wiosną będziesz mogła wyruszyć olśniewającym i nieskazitelnym sprzętem.

 

pixel