Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Membrany w odzieży motocyklowej

2022-02-28
Membrany w odzieży motocyklowej

 

Jazda na motocyklu to niewątpliwa przyjemność. Spontaniczne wypady, dobrze rozplanowane wyprawy, jazda solo, podróże w grupie, to od nas zależy dokąd i z kim pojedziemy. W trakcie każdej przejażdżki, poza pozytywnymi wrażeniami będziemy mieli też styczność z warunkami atmosferycznymi. Jest to nieodłączny element motocyklizmu. W piękne i słoneczne dni możemy napawać się otoczeniem. A co w sytuacji, kiedy pada deszcz? Czy jazda w takich warunkach może być komfortowa? Wszystko zależy od ubioru. Nawet najbardziej zawzięte i dobrze nastawione osoby odczują dyskomfort, kiedy ich odzież przemoknie. W końcu to nic przyjemnego nosić na sobie mokrą odzież. A mówiąc o ciuchach motocyklowych, warto zauważyć, że z uwagi na użyte materiały, są one cięższe niż odzież codzienna. Przy przemoczeniu ich waga dodatkowo wzrasta, co może powodować dyskomfort, ale też wpływać negatywnie na bezpieczeństwo. Ciężkie ciuchy, uczucie chłodu, deszcz padający na wizjer to czynniki, które pogarszają koncentrację, nie pozwalają skupić się odpowiednio na drodze. Rozwiązaniem tego problemu są membrany wodoodporne.

Czym tak właściwie jest membrana?

Membrana jest tkaniną techniczną, która została opracowana w taki sposób, aby zabezpieczać przed wodą, zachowując jednocześnie oddychalność. To jest ich główna przewaga ponad klasycznymi kombinezonami przeciwdeszczowymi. Te drugie są najczęściej wykonane z tkanin poliestrowych, które nie przepuszczają wody i pary. Oznacza to, że z zewnątrz będziemy osłonięci przed deszczem, ale cała wilgoć pod ubraniem będzie tam uwięziona. Dlatego kombinezony przeciwdeszczowe są dobrym rozwiązaniem do sporadycznego użytku, kiedy chcemy mieć pewność, że w przypadku deszczu wrócimy suchą stopą do domu. Jeśli jednak pokonujemy duże trasy niezależnie od pogody i deszcz nas nie odstrasza, lepszym wyborem będzie odzież z membraną.

Jak działa membrana?

Membrana jest tkaniną, która stworzona jest ze specjalnie ułożonych włókien. Pomiędzy włóknami tworzą się pory, które są mniejsze od cząsteczek wody, przez co krople nie są w stanie się przez nią przedostać. Pory są jednak większe od cząsteczek pary, więc może ona swobodnie przelatywać przez warstwę membrany. To sprawia, że deszcz nie przemoczy naszego ubrania, a pot bez problemu wydostanie się na zewnątrz, pozostawiając uczucie suchości.

Czym różnią się od siebie membrany?

Przede wszystkim skutecznością. Istotne jest jak dużą ilość wody wytrzyma, oraz jaka jest jej wydajność pod względem oddychalności. Możemy często spotkać numeryczne oznaczenia membran, np. Hydratex 10 000. To oznacza, że ta konkretna membrana, wytrzumuje nacisk słupa wody o wysokości 10 000 mm, na jeden centymetr kwadratowy. Im wyższa wartość, tym większa odporność membrany na wodę.

Czy warto inwestować w odzież z membraną?

Osoby, które jeżdżą nie tylko w ciepłe i słoneczne dni powinny wziąć pod uwagę zakup odzieży z membraną. Nie mówimy tutaj wyłącznie o dalekich wyprawach. Deszcz może nas złapać nawet 30 km od domu, membrana spowoduje, że wrócimy nieprzemoknięci lub będziemy mogli kontynuować swoją przejażdżkę mimo deszczu. Na rynku znajdziemy obecnie wiele modeli, które mają wypinaną membranę. To rozwiązanie sprawia, że możemy korzystać z membrany tylko wtedy, kiedy będzie potrzebna. Jest to przydatne latem, kiedy chcemy cieszyć się pełnią przewiewności kurtki, nieograniczonej w żaden sposób membraną.

pixel