Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Poduszka powietrzna dla motocyklistek i motocyklistów

2022-07-28
Poduszka powietrzna dla motocyklistek i motocyklistów

Rynek odzieży motocyklowej nieustannie się rozwija. Dotyczy to praktycznie każdego segmentu. Również tego, który zajmującego się bezpieczeństwem. Jednym z elementów, które mają na to istotny wpływ, są protektory. Producenci od lat sięgają po najbardziej zaawansowane materiały, aby stworzyć najlepsze, najbardziej wygodne i przede wszystkim takie, które zapewnią maksymalną ochronę. Każdy pełnoprawny protektor przechodzi testy, które określają, ile energii jest w stanie pochłonąć i rozproszyć. Wówczas taki protektor otrzymuje certyfikację poziomu 1 lub poziomu 2 (najwyższą). Z czasem jednak zaczęto zauważać, że aby móc stworzyć coś znacznie wykraczającego ponad obecne normy, trzeba będzie sięgnąć po inne rozwiązania. Inspiracja przyszła z rynku samochodowego, gdzie jednym z elementów, które aktywnie chronią kierowcę i pasażerów są poduszki powietrzne. I w ten oto sposób stworzono poduszki powietrzne dla motocyklistów. Historia pamięta kilka modeli motocykli, które były wyposażone w poduszkę, jednak najbardziej skuteczne okazały się te, które możemy założyć na siebie.

 

Jak działają poduszki?

 

Wszystkie kamizelki posiadają wymienny zbiornik z gazem pod dużym ciśnieniem. W momencie zdarzenia, zbiornik uwalnia gaz, który w ułamku sekundy napełnia całą kamizelkę, pompując ją. Rozróżniamy obecnie dwie wersje poduszek, które różnią się od siebie sposobem uruchomienia zbiornika z gazem.

Pierwsze z nich aktywowane są mechanicznie. Posiadają linkę, którą przypinamy do motocykla. W momencie upadku linka zrywa zawór, który przebija pojemnik z gazem i dochodzi do napełnienia kamizelki. Zaletą tego rozwiązania jest prostota konstrukcji, posiadamy tu jedynie mechaniczne elementy i po użyciu takiej kamizelki, w większości przypadków serwis możemy wykonać samodzielnie, aby móc dalej korzystać z kamizelki.

Drugi typ to kamizelki, które aktywowane są elektronicznie. Posiadają szereg sensorów, który monitoruje kierowcę i jego zachowanie. Jeśli zostanie wykryty ruch, który może wskazywać na zderzenie lub upadek, moduł elektroniczny aktywuje pojemnik z gazem, napełniając kamizelkę. Plusem tego rozwiązania są algorytmy, które uruchomią kamizelkę nawet w sytuacji, kiedy po upadku kierowca pozostanie ma motocyklu. Oprogramowanie tych kamizelek jest stale ulepszane, zbierane są informacje po ich uruchomieniu zarówno w warunkach drogowych, jak i torowych. W ten sposób eliminowane są wszelkie błędy. Taka poprawiona wersja udostępniana jest w formie aktualizacji, którą każdy może przeprowadzić samodzielnie. W przypadku tych kamizelek, po ich uruchomieniu konieczne jest przekazanie do producenta w celu przeprowadzenia serwisu, obejmującego m.in. test szczelności i wymianę pojemników z gazem.

 

Jakie są rodzaje poduszek powietrznych dla motocyklistów?

 

Kamizelkę aktywowaną mechanicznie ma w swojej ofercie m.in. firma Spidi. Jest to sprawdzony i ceniony model. Wykonana z odpornego materiału, który w razie upadku ochroni częściowo naszą odzież przed uszkodzeniem, ponieważ zakłada się ją na kurtkę. Może być stosowana z każdym typem odzieży wierzchniej. W przypadku aktywacji zaleca się zakup dwóch nabojów z gazem. Pierwszy montujemy i uruchamiamy testowo, aby sprawdzić szczelność kamizelki. Po potwierdzeniu stanu montujemy kolejny i możemy ponownie korzystać z kamizelki. Ogromnym plusem tego modelu, jest bardzo rozbudowany kołnierz, który po napełnieniu pełni funkcję stabilizatora karku, redukując ryzyko uszkodzenia kręgosłupa.

 

Jedną z najbardziej popularnych kamizelek aktywowanych elektronicznie produkuje Dainese. Jest to uniwersalny model, który możemy zakładać na odzież lub pod nią. Jeśli jednak wybieramy tę drugą wersję, musimy się upewnić, że kamizelka będzie miała odpowiednią ilość miejsca, aby napompować się pod kurtką. Dotyczy to przede wszystkim mocno dopasowanych kurtek skórzanych. Nie chodzi o to, aby kupować kurtkę o rozmiar większą, niż nosimy, ponieważ nie wpływa to dobrze na bezpieczeństwo. Powinniśmy mieć jednak minimalny zapas.

Kurtka Dainese wykorzystuje czujniki GPS, przyspieszenia oraz żyroskopy. Sygnały z tych trzech sensorów przetwarzane są przez komputer. Kamizelka aktywuje się po przekroczeniu prędkości 30 km/h. Następnie, do czasu wyłączenia, stale kontroluje to, co się z nami dzieje, również w trakcie np. postoju na skrzyżowaniu czy w korku. Dzięki temu, jeśli tylko będzie taka potrzeba, w każdej sytuacji jest możliwość jej uruchomienia.

 

Czy warto zainwestować w kamizelkę z poduszką?

 

Zdecydowanie jest to propozycja warta rozważenia. Kamizelki potrafią pochłonąć 50 razy więcej energii uderzenia niż protektory. Oznacza to, że są 50 razy bardziej bezpieczne. Czy każdy powinien zdecydować się na kamizelkę? Jest to indywidualna decyzja, jednak plusy i minusy wskazują, że warto mieć ją na sobie. Dodatkowa ochrona w trakcie jazdy jest inwestycją, którą zdecydowanie przemyśleć.

 

Polecane

pixel