Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Praktyczne porady w trakcie zimowania motocykla

2021-11-02
Praktyczne porady w trakcie zimowania motocykla

W tym artykule chcę Wam przedstawić kolejne praktyczne porady odnośnie przechowywania motocykla zimą.
Z poprzedniego artykułu dowiedziałyście się jak czyścić i zakonserwować motocykl oraz kiedy wymienić olej, czas na kolejną dawkę wiedzy.

Zabezpiecz odpowiednio motocykl

Niezależnie od tego, gdzie parkujesz, na strzeżonym parkingu, w nieogrzewanym garażu czy w przydomowym garażu, zawsze warto jest zabezpieczyć motocykl. Potencjalni amatorzy cudzej własności wiedzą, że zimą rzadziej zaglądamy do naszych maszyn. Dlatego warto pomyśleć o właściwej ochronie.
Jest kilka rozwiązań, które można zastosować. Pierwszym i najprostszym jest blokada na tarczę. Podstawowe modele można kupić za niewiele ponad 100 zł, najbardziej zaawansowane kosztują kilkaset złotych. Różnice w cenie biorą się przede wszystkim z użytych materiałów i metod produkcji. Lepsze materiały oznaczają większą trwałość, czyli najprościej mówiąc na skuteczność takiej blokady. W wielu testach próbowano takie blokady rozcinać, rozwiercać, uszkadzać i za każdym razem potwierdzało się, że bardziej zaawansowane były bardziej odporne.

Dodatkową opcją w przypadku blokad na tarczę jest funkcja alarmu. W zależności od modelu alarm w blokadzie potrafi generować dźwięk o natężeniu nawet ponad 100 decybeli. Alarm w takiej blokadzie uruchamiany jest za pomocą czujników. W niektórych modelach jest to czujnik wstrząsu, bardziej zaawansowane są wyposażone w czujnik ruchu, który reaguje już przy najmniejszej zmianie położenia. Taki alarm skutecznie odstraszy w razie próby ruszenia motocykla.

Kolejnym rozwiązaniem jest łańcuch. Łańcuchy są solidnie wykonane, mają duże i wytrzymałe ogniwa. Przydają się w sytuacjach, kiedy parkujemy pod chmurką, w miejscu, w którym możemy motocykl do czegoś przypiąć (np. do słupa czy latarni). Łańcuchy są dość masywne, dlatego warto zapewnić sobie miejsce bagażowe, żeby je transportować. Niektórzy producenci mają w ofercie łańcuchy, w których „kłódką” jest blokada na tarczę. Otrzymujemy dzięki temu swego rodzaju zestaw 2w1, którego możemy używać z łańcuchem lub samej blokady na tarczę.

Jeśli zdecydujemy się na łańcuch, możemy dodatkowo wyposażyć się w kotwę do betonu. Dzięki temu rozwiązaniu dodatkowo zabezpieczymy motocykl. Kotwę montujemy do podłogi lub ściany za pomocą solidnych śrub, zabezpieczonych przed odkręceniem.

Jeśli stawiamy na bardziej złożone rozwiązania, możemy nasz motocykl wyposażyć dodatkowo w lokalizator GPS. Jest to niewielkie urządzenie, które montujemy w niewidocznym miejscu (pod osłoną, pod kanapą). Urządzenie jest wyposażone źródło zasilania i kartę SIM, dzięki czemu, w razie przemieszczenia motocykla wysyła nam powiadomienie i pozwala ustalić aktualną, dokładną lokalizację. To bardzo praktyczne rozwiązanie cechujące się wysoką skutecznością.

Postaw na stojak

Ciekawym ułatwieniem przy przechowywaniu motocykla są stojaki. Występują w różnych wersjach: pod tylne koło, pod przednie lub centralne. Stojak pozwala na podniesienie przodu, tyłu lub całości motocykla. Dzięki temu motocykl będzie stał stabilnie, a my mamy dostęp np. do zestawu napędowego. W zależności od konstrukcji motocykla i wersji podnośnika możemy użyć uniwersalnych adapterów np. pod wahacz lub zamontować akcesoryjne rolki wahacza, które stosuje się też w motocyklach torowych.

Pod napięciem

Długotrwały postój nie ma dobrego wpływu na nasz akumulator. Jeśli dodatkowo parkujemy w nieogrzewanym garażu, najrozsądniejszym rozwiązaniem wyciągnięcie go i cykliczne doładowywanie za pomocą prostownika. W ten sposób zadbamy odpowiednio o jego kondycję i przedłużymy jego żywotność. W skrajnych przypadkach całkowite rozładowanie akumulatora doprowadzi do jego trwałego uszkodzenia i konieczności wymiany. Na rynku dostępne są też zaawansowane prostowniki, które możemy podłączyć na całą zimę, a inteligentny moduł będzie doładowywał nasz akumulator w razie konieczności. Jeśli posiadamy akumulator litowo-jonowy proces doładowywania można przeprowadzać rzadziej, ponieważ tego typu baterie cechują się niską stratą energii. Jednak aby go doładować, musimy użyć prostowników dedykowanych do tego typu akumulatorów.

pixel