Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Skórzany kombinezon motocyklowy

2022-04-20
Skórzany kombinezon motocyklowy

Wybór kombinezonu skórzanego nie należy do najłatwiejszych. Ułatwione zadanie mają motocyklistki, które już jeździły w tego typu odzieży, wiedzą czego się spodziewać i czego oczekują od idealnego kombinezonu. Aby podjąć odpowiednią decyzję, warto, abyśmy omówiły wcześniej kilka kwestii.

 

Dlaczego kombinezon skórzany?

 

Skóra naturalna wykorzystywana jest w odzieży motocyklowej przede wszystkim z jednego powodu: jest to najbardziej wytrzymała tkanina, której używa się do produkcji odzieży. Jest odporna na wysokie temperatury towarzyszące tarciu o asfalt, cechuje się wysoką odpornością na przetarcia i rozcięcia. Producenci opracowują i wykorzystują tkaniny tekstylne, które mają dorównać skórze, jednak obecnie, pozostaje ona niezastąpiona w odzieży przeznaczonej do jazdy sportowej. Z uwagi na swój rasowy wygląd jest też wykorzystywana do produkcji odzieży na motocykle klasyczne.

Kto powinien zdecydować się na kombinezon skórzany?

 

Kombinezony skórzane zostały stworzone z myślą o jeździe sportowej. Jednak są coraz częściej doceniane przez kierowców motocykli szosowych, na przykład naked bike. Dlatego producenci posiadają też szeroką ofertę kombinezonów skórzanych, które zostały pozbawione pewnych rozwiązań znanych ze sportu (np. garba aerodynamicznego), przez co mają bardziej cywilny charakter i będą odpowiednie też do codziennych przejażdżek. Występują wersje jednoczęściowe (sportowe) oraz dwuczęściowe (sportowe i szosowe). Te pierwsze są bezkompromisowe pod względem bezpieczeństwa. Z kolei wersje dwuczęściowe są wygodniejsze w codziennym użyciu. Dają też możliwość połączenia kurtki z np. spodniami jeans, przez co stworzymy stylowy, bezpieczny i jednocześnie wygodny zestaw do codziennych przejażdżek. Kombinezon skórzany będzie więc dobrym wyborem dla motocyklistek, które jeżdżą na motocyklach sportowych, dla tych ceniących sobie bezpieczeństwo, ale takich, którym zależy na odpowiednim wyglądzie. Nie da się bowiem ukryć, że odpowiednio dopasowany kombinezon skórzany będzie leżał doskonale, podkreślając sylwetkę. Fantazyjne wersje kolorystyczne pomogą dodatkowo dopasować go stylistycznie do naszego stylu i motocykla.

 

Na co zwrócić uwagę decydując się na kombinezon skórzany?

 

Skóra naturalna jest materiałem, który ma odpowiednią grubość. Jest też podatny na działanie temperatury. Dlatego motocyklistki, które nie są fankami, upałów powinny zwrócić uwagę na perforację. Perforacja jest to szereg niewielkich otworów (nie wpływają one na właściwości skóry, która się nie pruje), przez które do wnętrza kombinezony dostaje się duża ilość świeżego powietrza. Istotna jest też podpinka, są modele, w których wykonano je ze specjalnej siateczki, która pomaga rozprowadzać chłodne powietrze, zapewniając odpowiednią cyrkulację. Jeśli decydujemy się na model typowo sportowy, warto zwrócić uwagę na garb aerodynamiczny, który przydaje się w trakcie jazdy w mocnym pochyleniu. W niektórych modelach można w nim schować bukłak z wodą. Jazda torowa wiąże się też z dużymi pochyleniami w zakrętach, przydadzą nam się wówczas slidery. Najczęściej montowane są na kolanach i łokciach. Powinny być demontowalne, abyśmy mogły wymienić je w przypadku zużycia. Warto też zwrócić uwagę na wstawki elastyczne. Im jest ich więcej, tym większa swoboda ruchów a co za tym idzie, większy komfort. Wybrane modele posiadają też wypinaną wyściółkę, która ułatwia utrzymanie kombinezonu w czystości.

 

Polecane

pixel